

Wielka akcja pomocy Ukrainie. Jak pomóc ofiarom rosyjskiej agresji?
Rozmaitosci 27 lutego 2022 | 0:23 Michał 543
Na terenie całej Gminy trwają zbiórki darów dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Akcję koordynują lokalne parafie, szkoły oraz struktury OSP. Wszystkich Czytelników gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Kto, gdzie i kiedy zbiera dary?

WSZYSTKIE parafie
Zbiórki datków i darów organizują wszystkie parafie dekanatu kostrzyńskiego. Akcję będzie można wesprzeć po mszach świętych w następujących dniach:
Niedziela 27.02 – zbiórka datków na rzecz uchodźców
Środa 2.03 – zbiórka datków i darów dla uchodźców
Niedziela 6.03 – zbiórka darów
Co można przynieść? [Kliknij żeby rozwinąć]
WSZYTSKIE jednostki OSP
W pomoc Ukrainie włączyły się wszystkie jednostki OSP w Gminie – zbiórki organizowane są przy remizach w Brzeźnie, Gułtowach i Kostrzynie.
Od 26 lutego do 4 marca między godz. 16 a 19
Co można przynieść? [Kliknij żeby rozwinąć]
WSZYSTKIE szkoły
Urząd Miejski informuje, że w akcji udział wezmą wszystkie lokalne szkoły podstawowe oraz inne placówki oświatowe. Szczegóły na temat zbiórek będą przedstawiane za pośrednictwem Librusa. Publiczne informacje przedstawiły już szkoły w Brzeźnie, Gułtowach i Iwnie.
Co zbiera szkoła w Iwnie [Kliknij żeby rozwinąć]
Co zbiera szkoła w Brzeźnie [Kliknij żeby rozwinąć]
Co zbiera szkoła w Gułtowach [Kliknij żeby rozwinąć]
Szkoła Językowa Na Piętrze w Siekierkach
Od poniedziałku do piątku w godz. 15-19
Co zbiera szkoła [Kliknij żeby rozwinąć]
Dodatkowo mieszkający w Siekierkach chirurg dr Bartosz Śmidowicz jest współautorem inicjatywy przekazania walczącym Ukraińcom ambulansu z kompletnym wyposażeniem oraz plecaków medycznych z materiałami opatrunkowymi. Inicjatorzy przedsięwzięcia zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe, za które kupią dodatkowe leki i materiały opatrunkowe. Akcję wspomóc można pod tym linkiem.
Urzędnicy z Dworcowej informują również o koordynacji działań związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Gminy. Wszystkie osoby, które są w stanie udzielić schronienia uciekającym przed wojną Ukraińcom proszone są o kontakt na adres mailowy ukraina@kostrzyn.wlkp.pl.
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w czwartek. Zaatakowany naród imponuje całemu światu niezwykle zaciętą i bohaterską obroną. Wiele wskazuje na to, że postawa Ukraińców i ich bardzo wysokie morale zaskoczyło Putina. Stosunkowo niewielkie postępy najeźdźców w 3. dniu walk są zastanawiające i mogą sugerować, że potencjał “dobrze naoliwionej” rosyjskiej maszyny wojennej był przeszacowany. Błyskawiczne zajęcie Kijowa i zainstalowanie marionetkowego prorosyjskiego rządu okazały się niemożliwe. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z manewrem taktycznym obliczonym na uśpienie obrońców.
Konsekwentna obrona kraju przynosi jednak wymierne efekty na arenie międzynarodowej. Aż 27 państw zdecydowało się na wsparcie Kijowa sprzętem wojskowym, amunicją i paliwem. Olbrzymiej pomocy ofierze rosyjskiej agresji udziela m.in. Polska, która przekazuje Ukrainie drony, wyrzutnie rakiet, amunicję i inny sprzęt wojskowy. Samych hełmów wysłaliśmy na wschód ponad 40 tys.
Wiele wskazuje na to, że nieoczekiwany obrót spraw zmieni również podejście cichych sprzymierzeńców Putina, których postawa w obliczu zaciętej ukraińskiej obrony staje się coraz trudniejsza do utrzymania. W tym kontekście warto wymienić przede wszystkim Niemcy. Sytuacja obnażyła priorytety polityki zagranicznej Berlina, który na współpracy z Putinem opierał swoje długofalowe plany gospodarcze. Zdaje się, że dziś nie da się już wytłumaczyć opinii publicznej dalszego blokowania odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego. To widmo kolejnych gigantycznych strat dla gospodarski agresora.
Polska udziela dziś schronienia ponad 115 tys. uchodźcom wojennym.

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!