Waldemar Biskupski: To mieszkańcy swoimi opiniami wskażą, jaką funkcję ma pełnić Rynek
Trwają konsultacje społeczne związane z rewitalizacją kostrzyńskiego Rynku oraz przyległych ulic. Pytamy Waldemara Biskupskiego o to, czy Urząd określił jakieś ramy planowanych zmian oraz o rolę mieszkańców w całym przedsięwzięciu.

Michał Fortuniak, TuKostrzyn: Jak wygląda harmonogram prac nad projektem rewitalizacji rynku? Co zrobiono do tej pory, czego można się spodziewać w najbliższym czasie?
Waldemar Biskupski, Zastępca Burmistrza Gminy Kostrzyn: Spotkanie z prof. PP dr inż. arch. Krzysztofem Borowskim miało miejsce 15 grudnia ub.r. O głównych założeniach projektu informowaliśmy Mieszkańców już na sesji w dniu 17 grudnia. Przypomnę zatem, że projekt zakłada, przygotowanie w formie konkursu, przez grupę studentów PP koncepcji zagospodarowania terenu Rynku i kostrzyńskiej najstarszej części miasta wraz z przyległymi ulicami. Ustalono, że prace architektów zostaną poprzedzone wizytacją terenu oraz konsultacjami z mieszkańcami i poznaniem ich opinii. Sytuacja epidemiologiczna (o takiej trudności wspominałem na sesji) spowodowała niestety, że mogą się one odbyć wyłącznie w trybie zdalnym. Pierwszym etapem konsultacji było poznanie opinii i sugestii kostrzynian poprzez przeprowadzone badania ankietowe (ich wyniki zostaną zaprezentowane studentom) i to będzie punktem wyjścia do przeprowadzenia drugiego etapu konsultowania zaproponowanych możliwych rozwiązań. Ich przeprowadzenie planowane jest na trzecią dekadę kwietnia. O dokładnym terminie oraz możliwości włączenia się do dyskusji mieszkańcy zostaną powiadomieni.
MF: Czy Urząd ma jakąś „wizję” funkcjonowania Rynku? Czy miejsce to po zmianach powinno pełnić funkcję handlową, rekreacyjną, a może jeszcze jakąś inną?
WB: „Wizję”, o którą Pan pyta, myślę, że posiada każdy mieszkaniec miasta, ale także gminy, dlatego tak bardzo zależy nam na włączeniu jak największej liczby osób w ramach społecznych konsultacji. To właśnie mieszkańcy swoimi opiniami w dużej mierze wskażą, czy miejsce to ma pełnić funkcje handlowe, rekreacyjne, kulturalne czy inne.
MF: Wydaje się, że ograniczenie ruchu samochodowego i redukcja miejsc parkingowych są założeniami odgórnie wpisanymi w koncepcje planowanych zmian. Czy tak jest w rzeczywistości?
WB: Przebudowa centrum miasta, szczególnie płyty Rynku, ustalenie głównych funkcji tego miejsca zawsze wywołuje temat możliwego do zaprojektowania i w dalszej kolejności wykonania układu komunikacyjnego determinowanego właściwą organizacją ruchu, a co za tym idzie również lokalizacją i liczbą miejsc parkingowych. Takiego układu, który spełni oczekiwania odwiedzających to miejsce mieszkańców i gości, a także pozwoli na swobodne funkcjonowanie przedsiębiorców prowadzących swoją działalność gospodarczą w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
MF: Czy wskazałby Pan centra miast, które szczególnie podobają się w Ratuszu i mogłyby być wzorem dla zmian czekających Kostrzyn?
WB: Nie wzorujemy się na żadnym z projektów, które w ostatnich latach zostały zrealizowane w podobnych miejscowościach. Każde miasto ma bowiem swoją specyfikę takich miejsc, historię i tradycję, dlatego jako mieszkaniec Kostrzyna od ponad półwiecza gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych mieszkańców (tych indywidualnych, jak i zrzeszonych w różnych organizacjach), przedsiębiorców do aktywnego uczestnictwa w procesie konsultowania przyszłego nowego oblicza kostrzyńskiego śródmieścia i podzielenia się wszelkimi opiniami, pomysłami i sugestiami.
MF: Dziękuję za rozmowę.
WB: Również dziękuję i raz jeszcze zachęcam mieszkańców do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu. Wszystkie głosy są ważne i będą miały wpływ na ostateczny kształt koncepcji, która stanie się podstawą do przygotowania dokumentacji projektowej.
—
Swoje opinie na temat przebudowy centrum Kostrzyna można wyrażać jeszcze do 9 kwietnia w ankiecie online dostępnej pod tym linkiem.
Kibic
11:16 | 2 kwietnia 2021 #1 RedakcjaPanie Redaktorze, Panie Michale – z uwagi na fakt, że wątkach (szczególnie w komentarzach) dotyczących przebudowy Rynku pojawia się informacją , że Urząd „wydał” już ponad 100 tyś złotych na „jakieś koncepcje lub projekty” to może warto wystąpić do UM o zaprezentowanie na łamach tukostrzyn.pl tych propozycji czy opracowań ?
Babcia
15:12 | 1 kwietnia 2021 #2 RedakcjaWaldemar Biskupski odpowiada na pytania. Niezły prima aprilis 😂
Gall Anonim
20:09 | 13 kwietnia 2021 #3 RedakcjaNo cóż, w gabinecie dyrektorskim to on zadawał pytania. Najprawdopodobniej trudno jest pozbyć się belferskich przyzwyczajeń.
.
10:49 | 1 kwietnia 2021 #4 RedakcjaTa otwartość na opinie mieszkańców to też prima aprilis? Bo pytania w ankiecie bardzo jasno sugerują, jakich odpowiedzi oczekują urzędnicy.
Mati
11:11 | 1 kwietnia 2021 #5 RedakcjaDokładnie! I wcale nie raczył się odnieść do wydanych przez gminę w ostatnich latach pieniędzy na projekt Rynku – 105 tysięcy zł. Jaja sobie robi?
.
6:17 | 2 kwietnia 2021 #6 RedakcjaCzyli jednak nie prima aprilis.. Nie narzucają żadnej wizji. To dlaczego podpowiadają w pytaniu, co chcieliby mieć na rynku? Ta ankieta nie jest neutralna, jest z tezą.