

W Gmnie coraz bezpieczniej. Dobre wyniki kostrzyńskich mundurowych.
Inne 5 kwietnia 2022 | 6:10 Michał 485
Kostrzyńska policja podsumowała swoje działania w 2021 r. Ze statystyk, mimo kilku niepokojących punktów, wyłania się obraz względnie bezpiecznej gminy z solidną jednostką policji zawstydzającą większość komisariatów w powiecie.

Gościem Radnych podczas minionej Sesji był podkom. Krzysztof Kliński kierujący na co dzień pracami Komisariatu Policji w Kostrzynie. Komendant przedstawił raport z działań swojej jednostki w 2021 r.
Mundurowi odnotowali 2153 interwencje, których liczba w ujęciu rok do roku spadła o 13%. Wszystkie zdarzenia rozłożyły się mniej więcej po równo pomiędzy miasto, a tereny wiejskie.
Policyjna statystyka zdradza, że nieznacznie wzrosła liczba lokalnych wykroczeń. Odnotowano ich 812, czyli o 14 więcej niż w 2020 r. Podobnie jak rok wcześniej przeważająca większość z nich dotyczyła ruchu drogowego.
Mundurowi wszczęli również 249 postępowań przygotowawczych dotyczących spraw sklasyfikowanych jako przestępstwa. Oznacza to niemal 10% spadek w stosunku do roku poprzedniego, a dane takie są traktowane przez policyjnych analityków jako ważny wskaźnik wzrostu bezpieczeństwa na danym obszarze.
– zauważył Kliński, nie precyzując, że kostrzyńska statystyka jest pod tym względem najlepsza w całym powiecie.
Niestety równolegle spadła wykrywalność przestępstw – w minionym roku na każde 10 tego rodzaju spraw 6 zakończyło się ustaleniem sprawcy. To ok. 10-procentowy regres. Kostrzyn pozostaje jednak w ścisłej powiatowej czołówce, a jego wynik jest wyraźnie lepszy niż regionalna średnia. Przykładowo w sąsiednim Swarzędzu proporcje pomiędzy sprawami wykrytymi, a tymi nierozwiązanymi są odwrotne. Efektywność jednostek w Dopiewie i Czerwonaku jest jeszcze gorsza.
– stwierdził krótko Komendant podkreślając sumienną pracę swojego zespołu.
Z przedstawionych statystyk warto zwrócić uwagę na liczbę interwencji, które zakończyły się założeniem tzw. niebieskiej karty związanej z przemocą domową. Niestety w minionym roku sytuacja taka zdarzyła się aż 54 razy. To niemal 60% wzrost w stosunku do roku 2020, co powinno wzbudzić czujność urzędników odpowiedzialnych za walkę z tego rodzaju patologiami.
Wyraźnie spadła liczba interwencji związanych z nietrzeźwymi, których policjanci odwozili na izbę wytrzeźwień lub do domu. W minionym roku zanotowano 65 takich zdarzeń, w porównaniu do 90 w roku 2020. Warto zauważyć, że mundurowi stali się mniej pobłażliwi dla pijanych – zdecydowanie chętniej niż rok wcześniej kierowali ich na izbę wytrzeźwień zamiast do domu.
Policyjna statystyka odnotowuje duży spadek liczby postępowań związanych z narkotykami. Mundurowi ujęli w minionym roku 5 osób posiadających niedozwolone substancje. Rok wcześniej sztuka ta udała się aż 16 razy. To trend interpretowany negatywnie przez policyjną “górę” i najsłabszy element oceny kostrzyńskiego komisariatu w zestawieniach porównawczych. Warto jednak zauważyć, że statystyka w tym przypadku jest nieco myląca. Rok 2020 był pod tym względem wyjątkowy, a w 2019 ujęto zaledwie 2 osoby posiadające przy sobie narkotyki.
Kostrzyn okazał się natomiast bezkonkurencyjnym prymusem w kategorii tzw. inicjatyw profilaktycznych, których w minionym roku przeprowadzono ponad setkę. To radykalna zmiana w stosunku do roku 2020, gdy całkowity brak aktywności na tym polu plasował lokalny komisariat na ostatnim miejscu w powiecie.
Jak każdego roku Komenda Miejska Policji w Poznaniu przygotowała ranking lokalnych jednostek policji. Kostrzyńscy mundurowi ponownie znaleźli się na podium zajmując wysoką 3 pozycję. Najlepsi po raz kolejny okazali się funkcjonariusze z Pobiedzisk. Wydaje się, że bardzo sumienna praca to pomysł mundurowych z sąsiedniej gminy na poprawę fatalnego wizerunku swojej jednostki, za którą ciągnie się cień głośnej afery sprzed kilku lat.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców Gminy czuwa dziś formalnie 22 funkcjonariuszy. To o jeden etat więcej niż w minionym roku. Na identyczne wzmocnienie od 1 stycznia mógł liczyć każdy powiatowy komisariat. Niestety w praktyce służbę pełni obecnie 18 policjantów. Trzech mundurowych odeszło, a ich zastępstwo przebywa obecnie – wraz z dodatkowym funkcjonariuszem – na szkoleniu podstawowym przygotowującym do służby. Nowi mundurowi będą gotowi do pracy prawdopodobnie w połowie roku.

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!